Spis mat, ikke for mye, mest planter
Michael Pollan: Forfatter av boken omnivores dilemma
Mat her til lands handler om to ting, hvor mye det koster, men enda viktigere, hvor enkelt er det å tilberede. Er det billig og klarer seg selv er oppfyller det kriteriet som bestselger.
Mat er basalbehov, men merkelig nok prioriterer vi å jobbe slik at vi kan få penger til å få andre til å lage mat til oss, heller enn å lage maten selv.
De som faktisk bryr seg om hva de spiser, bryr seg om karbohydrater, kosttilskudd og proteininnhold, ikke hvilken mat man putter i munnen. Såpass at diagnosen Ortoreksi begynner å bli utbredt.
Paradoksalt nok finner man likevel de “sunne” innbyggerne i land der mat som nytelse, sosial samling og hygge har en høy status. Franskmenn, italienere, og middelhavsbeboerne lærer oss ingenting annet at vi må endre innholdet pillene våre.
Ernæringsfysiologer og tilsvarende er som regel lite enige, skremmende tabloide, og veldig lite bestemte. Årsaken er i følge journalist og forfatter Michael Pollan(bla. Omnivores Dilemma og In defence of food) er at vitenskapen de forfekter er i beste fall ung og lite moden.
Nutritionism (næringsinnholdisme?) har fullstendig overtatt. Supermat, vitaminer og helsefrikeri gjør at maten vi spiser må avgjøres av eksperter, men regelen er forholdsvis enkel:
Spis mat, ikke for mye, mest planter. Ikke spis noe din tippoldemor ikke ville gjenkjent som mat.
Mat er mer enn summen av næringsinnholdet, det er glede, samfunnets byggesteiner, rituale, familesammenkomster og så videre. Pollans foredrag er vel verdt tiden og setter ord på veldig mye av det som foregår i matverdenen:
Vi må ikke nødvendigvis slutte å spise kjøtt. Vi må begynne å lage mat igjen.
Gi tiden tilbake til koking. Gjør det du kan.
3 Responses to Spis mat, ikke for mye, mest planter
Legg igjen et svar Avbryt svar
Tips og triks
Aubergine
har et fruktkjøtt som trekker til seg mye fett ved steking. Ønsker du et crispy resultat, skjærer du centimeter tykke skiver som saltes i en time før steking. Vask av saltet før tilberedning.Nyeste tema i forumet
- Rancilio Silvia PID - steamkontroll? Rune 8 måneder ago
- Nyoppstartet matprosjekt Martha 11 måneder ago
- Matfryd.no? hemfru 1 år ago
Siste innlegg i forumet
- Vacuumpakkere? av neslekkim 7 måneder siden
- Rancilio Silvia PID - steamkontroll? av Rune 8 måneder siden
- Nyoppstartet matprosjekt av Rune 10 måneder siden
- Matfryd.no? av anonymous 11 måneder siden
- Ønsker anbefaling av matlagingskurs av Elin 1 år siden
Siste kommentarer i bloggen
- Geir Widar Kristoffersen til Gi knivene dine livet tilbake
- Nachos | Sjømælings univers til Hvordan hakke løk
- Henrik - Allt om LCHF til Hjemmelaget majones på to minutter
- Paul til Blomkålpuré
- Paul til Blomkålpuré
- Knivslipern til Gi knivene dine livet tilbake
- Jon-Arve til Hjemmelaget eggesalat: billig, enkelt og supergodt
- Terje til Sous Vide -utstyr på budsjett hjemme
- Gard Pettersen til Sous Vide: Komplett kokekontroll
- Gro til Video: hjemmelaget majones på to minutter
Siste fra Twitter
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @mrmatmeg 21 minutter siden
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @matportalen @norwegianne 03/02, 2012
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @yngveekern @trinesmatblogg @matpaabordet @inashelby 02/02, 2012
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @okoprat @vebjornb 01/02, 2012
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @yngveekern @matportalen 31/01, 2012
norske mat-twitrere
- Dagens mat-twitter is out! http://t.co/HMgywS9Y ▸ Top stories today via @mrmatmeg
- En god hjemmebrygget stout foran peisen #ifeelgood http://t.co/O2EIcUCj
- @Mrmatmeg @AndersTangen faktisk litt sjokkert over at hun ikke gikk videre..
- Nøgne #500 - alltid like godt! http://t.co/gOvDGWOB
- Smart :-)RT @grosko: Endelig fått noe ut av endeløse omganger kokkereality. Å finrive løk for å lure den i unga er ganske lurt.
Våre anbefalinger




Hei, for en flott site! Håper det er ok at jeg linker tli dere?
Mvh Hege i Pepperkverna
Og vi må ha med denne videoen fra TED. Vårt paradigme og forståelse om natur/kultur er feil. Tok vi Darwinismen på alvor skjønte vi det, og da dyrket vi ordentligmat, uten å ødelegge naturen og oss selv!
[...] på feltet, som tør å stille spørsmål ved etablerte, sannheter er forfatter Michael Pollan. Pollan angriper fenomenet han kaller Nutritionism (næringsinnholdisme?), hvor maten blir vitenskapeliggjort. For å finne ut om noe er sunt må du lese [...]